توافق هسته ای ایران و 5+1

مدتهاست که که مذاکرات  ایران با آمریکا  ، روسیه ، چین ، انگلیس ، فرانسه  و  آلمان بر سر برنامه هسته ای ایران در جریان است تا اینکه بالاخره در 12 فروردین 1393 بیانه ای مشترکی به تصویب رسید که قرار است تا تیرماه 94 توافق نهایی به تصویب برسد .

این توافق اولیه و بیانیه مشترک پیروزی بزرگی برای دیپلماسی ایران محسوب و تیم مذاکره کننده از جمله دکتر ظریف ، عراقچی ، تخت روانچی و فریدون محسوب میشود .

در طی همین چند روز توافق هسته نقش مهمی دربهبود وضعیت اقتصادی کشور از جمله بازار بورس داشته است .

در صورت لغو  تحریمها در آینده نزدیک ، آزاد سازی منابع مالی بلوکه شده و افزایش فروش نفت در بازار های بین المللی  امیدهای زیادی برای بهبود وضع اقتصادی ، ارتقا رفاه عمومی ، افزایش رشد اقتصادی و کاهش بیکاری وجود دارد .

واکنشهای مختلفی به توافق هسته ای نشان داده شده که عمدتا در حمایت از توافق و ابراز رضایت مردم است ...

البته برخی ها هم ساز مخالف زدند و  آن را  جمله  حسین  شریعمتداری مدیر مسئول کیهان

در اعتراض به توافق هسته ای گفته است که : اسب زین شده دادیم و افسار گرفتیم !!!

 

در مقابل دکتر صادق زیبا کلام نیز در پیامی چنین گفته :

سلام دوستان ،

با مسرت زیاد توافق هسته ای را به مردم ایران صمیمانه تبریک میگویم .

بدون تردید نقش تیم  مذاکره کننده بالاخص  آقایان ظریف ،  عراقچی  و  تخت- روانچی در این پیروزی بسیار موثر بود . همه آنانکه خواهان سعادت و پیشرفت ایران هستند از این موفقیت به وجد خواهند آمد .

شاید اگر بسیاری از هم میهمنان می دانستند که برنامه های هسته ای کشور چه بصورت مستقیم و چه بصورت غیر مستقیم در قالب تحریم ها چه هزینه هنگفتی برای کشور داشته اند ، از دریافت خبر این پیروزی به خیابانها می ریختند و به شادمانی می پرداختند : اما با کمال تاسف مردمی که برای یک بازی فوتبال آنگونه شادمانی می کنند ، برای این پیروزی و موفقیت هیچ واکنشی نشان ندادند .

این بی تفاوتی یقینا"به واسطه همان عدم  آگاهی از ابعاد هزینه های هسته  ای برای کشور می باشد . روند موفقیت آمیز این مذاکرات در عین حال بسیاری از باورهای آمریکا ستیزانه و غرب ستیزانه رایج در ایران را با پرسشهای فراوانی مواجه خواهد ساخت .

 ایام به کام باد

صادق زیبا کلام

 

 

/ 1 نظر / 61 بازدید
سیدحمیدرضا

سلام آقا پیمان چرا آپ نمی کنی ؟؟؟؟؟...... lمیدونم مشغلتون خیلی زیاده خدا قوت....